En man och en kvinna som står framför en byggnad.
Maria Holmqvist Tångefjord, medicinsk direktör på AbbVie Skandinavien och Sten Kjellström, sjukhusdirektör vid S:t Eriks Ögonsjukhus

Nytt partnerskap för forskning och innovation inom ögonsjukvård

S:t Eriks Ögonsjukhus och AbbVie har ingått ett partnerskap inom forskning och innovation. Syftet är att skapa bättre förutsättningar för kliniska studier, nya behandlingsmöjligheter och innovation samt stärka life science-sektorn i Region Stockholm.

Partnerskapsavtalet tecknades under sommaren och skapar en struktur för långsiktig dialog och samverkan mellan S:t Eriks Ögonsjukhus och AbbVie. Genom samarbetet kan parterna tillsammans identifiera områden där forskning, kliniska studier och innovation kan bidra till att utveckla framtidens ögonsjukvård.

– Vi vill vara en miljö där nya idéer kan prövas, utvärderas vetenskapligt och, när de verkligen skapar värde, snabbare komma våra patienter till nytta. Partnerskapet med AbbVie är ett sätt att korta vägen mellan forskning, innovation och konkret patientnytta, säger Sten Kjellström, sjukhusdirektör vid S:t Eriks Ögonsjukhus. 

Som universitetssjukvårdsenhet, med nära koppling till Karolinska Institutet, bedriver S:t Eriks Ögonsjukhus högspecialiserad vård, utbildning och forskning. Sjukhuset har också etablerat ett kliniskt forskningscentrum för att underlätta genomförandet av kliniska studier och skapa bättre förutsättningar för samverkan med externa aktörer inom läkemedel, medicinteknik och life science.

–Vi vill vara delaktiga i att skapa förutsättningar för en högkvalitativ hälso- och sjukvård för dagens patienter och kommande generationer. Läkemedel är ett kraftfullt verktyg för att människor ska kunna leva, arbeta och bidra till samhället även vid sjukdom.​ Genom vår etablering mitt i Stockholms life science-kluster har vi kommit närmare forskningen, vården och andra samarbetspartners. Partnerskapet med S:t Eriks Ögonsjukhus är ett viktigt steg i den satsningen, då de bästa lösningarna är de vi utvecklar tillsammans, säger Maria Holmqvist Tångefjord, medicinsk direktör på AbbVie Skandinavien.

AbbVie är ett forskande globalt biopharmaföretag som utvecklar innovativa behandlingar och hållbara vårdlösningar vid svåra sjukdomar med fokus inom immunologi, neurologi, onkologi och ögonsjukdomar. Målet är att förbättra livet för människor som påverkas av sjukdomar inom dessa områden.​

Tydlig struktur för gemensamma initiativ

Partnerskapet är icke-exklusivt och ligger i linje med Region Stockholms ambition att stärka samverkan inom life science. Samverkan kan bland annat bestå av dialogmöten och workshops, identifiering av gemensamma forsknings- och utvecklingsprojekt samt diskussioner om nya kliniska studier.

Alla konkreta samarbeten prövas och beslutas separat. Samverkan utgår från gemensamma principer om patientnytta, transparens, oberoende, etik, kunskapsutbyte, likabehandling och akademisk frihet.

För S:t Eriks Ögonsjukhus är partnerskapet en del i ambitionen att vara en ledande miljö för utveckling av framtidens ögonsjukvård, där forskning, klinisk verksamhet och innovation möts och omsätts i konkret nytta för patienterna.

Läs mer om partnerskap för forskning och innovation på S:t Eriks Ögonsjukhus.

Vi använder kakor för att webbplatsen ska fungera bra och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den. Vill du tillåta det?
Om kakor