
Maria Nilsson introducerar banbrytande teknik i Sverige
S:t Eriks Ögonsjukhus fortsätter sin serie personporträtt som lyfter forskare som driver ögonforskningen framåt. Maria Nilsson är lektor, docent och forskargruppsledare vid Karolinska Institutet, och har ett nära samarbete med S:t Eriks Ögonsjukhus.
Maria har spelat en viktig roll i att introducera Optical Coherence Tomography (OCT) i svensk ögonsjukvård, som nu är en integrerad del av ögonundersökningar i Sverige. Hennes team arbetar med ögonsjukdomar som glaukom, åldersrelaterad makuladegeneration (AMD) och diabetesretinopati.
– OCT tekniken gör det möjligt för optiker att se inuti ögats olika nerver och cellager och upptäcka sjukdomar, helt utan att vidröra ögat. Det bidrar till en effektiv och hållbar vårdkedja och avlastar den avancerade specialistvården, berättar hon.
Mer information
Fler nyheter

Specialistläkaren Brynjar Gudbjörnsson är årets handledare
Specialistläkaren Brynjar Gudbjörnsson tilldelas ST-läkarnas utmärkelse Guldögat 2025 för årets handledare.
Nya resultat visar hur geografisk atrofi utvecklas över tid
Daniel R. Muth, MD, verksam vid S:t Eriks Ögonsjukhus och Karolinska Institutet, har publicerat nya forskningsdata om geografisk atrofi.
