
Vitamintillskott kan bromsa sjukdomsutveckling av glaukom
En vitaminmix som förbättrar ögats ämnesomsättning kan bromsa skador på synnerven vid glaukom. Det visar lovande resultat publicerad i tidskriften Cell Reports Medicine, och en klinisk prövning har nu inletts vid S:t Eriks Ögonsjukhus.
Vid glaukom skadas synnerven gradvis, vilket leder till synnedsättning och i värsta fall blindhet. Högt tryck i ögat driver sjukdomen, och dagens behandlingar – som ögondroppar, laser eller kirurgi för att sänka trycket i ögat och därmed bromsa sjukdomen, har varierande effekt.
Glaukomforskare vid Karolinska Institutet har funnit att tillskott av B-vitaminerna B6, B9, B12, samt kolin, kan bromsa sjukdomsutvecklingen vid glaukom, även kallat grön starr. Studien visar att dessa vitaminer kan skydda näthinnan och därmed minska skador på synnerven.
Mot bakgrund av resultaten har forskarna startat en klinisk prövning vid S:t Eriks Ögonsjukhus för att undersöka vitaminernas potential att bromsa sjukdomen på ett nytt sätt.
Klinisk prövning startad
– Resultaten är så lovande att vi har startat en klinisk prövning där patienter redan rekryteras, säger James Tribble, forskare vid Karolinska Institutet.
– Det här är ett bra exempel på hur vi arbetar på S:t Eriks Ögonsjukhus och Karolinska Institutet – vi tar behandlingar från laboratoriet hela vägen fram till patienterna. I det här fallet har vi inrättat en ny tjänst på sjukhuset, en forskar-ST, där den blivande specialistläkaren kommer att ansvara för studien som en del av sin utbildning, säger Pete Williams, lektor och forskargruppsledare vid institutionen för klinisk neurovetenskap på Karolinska Institutet samt vid S:t Eriks Ögonsjukhus.
Mer information
Fler nyheter
Se slutpresentationen från veckans workshop!
I tisdags startade workshopen inom Ögonveckan 2025 i The Cell på Hagaplan. Under veckan har deltagare med olika bakgrund samlats för att utveckla nya idéer.Torsdagens program för Ögonveckan – välkommen!
Välkommen att sätta fokus på ögonsjukvård och ögonforskning tillsammans med S:t Eriks Ögonsjukhus.