Ett collage av foton på läkare och sjukvårdspersonal, ballonger, sjukhusfasad och ögonmodell.

Planeringen är i gång inför Ögonveckan 2026

Den 5–8 oktober 2026 arrangerar S:t Eriks Ögonsjukhus Ögonveckan för andra året. Under fyra dagar samlas patienter, forskare, vårdpersonal, studenter, näringsliv och allmänhet kring frågor som rör ögonsjukvård och ögonforskning.

Planeringen för Ögonveckan 2026 är i full gång. Under veckan erbjuds ett varierat program med föreläsningar, seminarier och aktiviteter som lyfter aktuell forskning, innovation och utveckling inom ögonsjukvård.

Under veckan planeras lunchföreläsningar, forskningsseminarier, patientföreläsningar och en studentkväll. Programmet ska ge både fördjupad kunskap och möjlighet till möten mellan olika yrkesgrupper, patienter och samarbetspartner.

Det slutliga programmet presenteras längre fram. Mer information uppdateras löpande på sidan för Ögonveckan 2026

Fler nyheter

Vi använder kakor för att webbplatsen ska fungera bra och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den. Vill du tillåta det?
Om kakor