
Elin Karlsson får 100 000 för sin forskning om akantamöbakeratit - en allvarlig hornhinneinfektion
Biträdande överläkare Elin Karlsson tilldelas sjukhusets årliga anslag på 100 000 kronor för ett att öka kunskapen om akantamöbakeratit, en ovanlig men potentiellt synhotande infektion i hornhinnan.
– Det känns jätteroligt att ha fått anslaget som kommer att kunna bidra till att möjliggöra fortsatt forskningstid för projektet, säger Elin Karlsson.
I forskningsprojektet studeras samtliga fall av akantamöbakeratit i Sverige sedan diagnostiken av sjukdomen infördes i början av 1990-talet. Genom journalgenomgång analyseras diagnostik, behandling, sjukdomsförlopp och utfall för patienterna. Tillsammans med kollegor i övriga nordiska länder genomförs även en studie av amöbafall i Norden.
Tidigt ställd diagnos och snabbt insatt behandling är avgörande för prognosen vid akantamöbakeratit. Eftersom infektionen i ett tidigt skede uppvisar ospecifika symptom och undersökningsfynd misstas den ofta för mer vanliga hornhinneåkommor, vilket leder till fördröjd diagnos. Först senare i sjukdomsförloppet får patienten mer typiska undersökningsfynd, men då har infektionen ofta hunnit tränga djupt ned i hornhinnan och blivit mycket svårbehandlad, ibland med bestående synnedsättning som följd. I vissa fall går ögat inte att rädda.
– Med forskningen vill vi kartlägga förekomst, diagnostik och utfall av akantamöbakeratit i Sverige och Norden. Med ökad kunskap och förhoppningsvis större medvetenheten om sjukdomen hoppas vi kunna möjliggöra tidigare diagnos och därigenom förbättrad prognos för patienterna, säger Elin Karlsson.
I ett utdrag ur motiveringstexten till årets forskningsanslag står det: "Elin Karlsson tilldelas S:t Eriks anslag för sin forskning om akantamöbakeratit i Sverige och Norden, ett projekt med hög klinisk relevans och betydande framtida potential inom ögon- och synområdet […] Elin Karlsson visar vetenskaplig skicklighet, klinisk förankring och ett tydligt engagemang för att omsätta forskning till konkret nytta för patienterna.”
Fakta
S:t Erik kan genom en större donation på en miljon kronor dela ut ett årligt anslag på 100 000 kronor under perioden 2021–2030. Anslaget ska gå till en forskningsverksam person knuten till S:t Eriks Ögonsjukhus vars forskning har en hög framtida potential inom området öga och syn.
Fler nyheter

Ögonakuten hanterar 2000 fler patienter och kortar samtidigt väntetiderna
Ögonakuten på S:t Eriks Ögonsjukhus har under 2025 hanterat en ökning av över 2000 patienter jämfört med 2024.
Här är de nominerade till det Gyllene Äpplet 2025
Gyllene Äpplet lyfter medarbetare som driver utveckling, delar kunskap och skapar arbetssätt som gör skillnad. I år är två av våra medarbetare nominerade.
Maria Nilsson introducerar banbrytande teknik i Sverige
S:t Eriks Ögonsjukhus fortsätter sin serie personporträtt som lyfter forskare som driver ögonforskningen framåt.