
Pete Williams berättar om sin forskning inom glaukom
Pete Williams, professor i neurobiologi och forskargruppsledare på S:t Eriks Ögonsjukhus, forskar om glaukom med fokus på att skydda synnerven och föra upptäckter från labb till vård.
S:t Eriks Ögonsjukhus startar en ny serie personporträtt som lyfter forskare som driver ögonforskningen framåt. Pete ansvarar för Sveriges främsta translationella glaukomforskning och leder ett team som utvecklar nya strategier, studier av nikotinamid och vitaminblandningar samt gen- och stamcellsterapier med potential att förändra hela fältet.
– Tidigare har majoriteten av glaukomforskningen fokuserat på att sänka ögontrycket, men det är bara relevant för 50–60 procent av patienterna. Många fortsätter att förlora synen trots behandling med trycksänkande ögonläkemedel. Vi vill utveckla strategier som skyddar själva synnerven snarare än att bara reglera ögontrycket, säger Pete.
Mer information

Fler nyheter

Ögonveckan 2026: En vecka med fokus på ögonsjukvård, forskning och Nobelpris
Under Ögonveckan samlades medarbetare och forskare tillsammans med patienter, studenter, patientorganisationer och allmänhet för att uppmärksamma ögon och syn.
Ögonveckan har inletts
Ögonveckan är i gång på S:t Eriks Ögonsjukhus. Första dagen bjöd på föreläsningar, utställning, patientkväll och seminarium med stort intresse.
Nobelpris som öppnat våra ögon
Föreläsningen om Nobelpris arrangeras den 8 oktober klockan 18.00 på S:t Eriks Ögonsjukhus som en del av Ögonveckan och Nobel Calling.