
Stort anslag från stiftelsen Promobilia till forskning om behandling av åldersrelaterad synnedsättning
Anders Kvanta, överläkare vid S:t Eriks Ögonsjukhus och professor vid KI, samt Fredrik Lanner, senior forskare vid KI, har tilldelats 10 miljoner kronor från stiftelsen Promobilia till forskning om behandling av åldersrelaterad synnedsättning.
Det övergripande målet med forskningsprojektet är att utveckla kliniskt godkända fotoreceptorer (stavar och tappar) samt att genomföra den första kliniska studien om fotoreceptorersättningsterapi för att återställa förlorad syn vid ärftliga näthinnesjukdomar så som retinis pigmentosa och torr AMD.
– Tack vare forskningsbidraget från stiftelsen Promobilia kan vi genomföra projektet och ge hopp åt de miljontals synskadade individer i världen som idag riskerar blindhet, säger Anders Kvanta.

Fler nyheter

Ögonveckan 2026: En vecka med fokus på ögonsjukvård, forskning och Nobelpris
Under Ögonveckan samlades medarbetare och forskare tillsammans med patienter, studenter, patientorganisationer och allmänhet för att uppmärksamma ögon och syn.
Ögonveckan har inletts
Ögonveckan är i gång på S:t Eriks Ögonsjukhus. Första dagen bjöd på föreläsningar, utställning, patientkväll och seminarium med stort intresse.
Nobelpris som öppnat våra ögon
Föreläsningen om Nobelpris arrangeras den 8 oktober klockan 18.00 på S:t Eriks Ögonsjukhus som en del av Ögonveckan och Nobel Calling.