S:t Eriksdagen – en dag för att stimulera utvecklingen av ögonsjukvården
Den 16 februari är det dags för S:t Eriksdagen, en fullspäckad förmiddag om det senaste inom ögonsjukvård, forskning, utbildning och utveckling för medarbetare på S:t Eriks Ögonsjukhus och viktiga samarbetsparter.
Alla medarbetare på sjukhuset samt externa gäster från viktiga samarbetsparter är inbjudna till evenemanget som äger rum i Aula Medica på Karolinska Institutet i Solna. Programmet inkluderar föredrag, panelsamtal och en posterutställning. Stefan Seregard är sjukhusets FoUUI-chef och är tillsammans med Rune Brautaset, chef för avdelningen för Ögon och syn på Karolinska Institutet, en av värdarna för dagen.
– Jag ser verkligen fram emot dagen och hoppas att våra medarbetare blir inspirerade av de spännande projekt som pågår inom forskning, utveckling, utbildning och innovation. Vi pratar ofta om förändringar och tanken med dagen är att ge en FoUUI-injektion till alla. S:t Eriksdagen ger oss en möjlighet att samla och visa upp det fantastiska arbete som våra medarbetare gör varje dag. Förhoppningsvis inspirerar det fler att driva utvecklingsprojekt.
Fler nyheter

Studie undersöker om förändringar i näthinnans nervlager kan förutsäga sjukdomsutveckling vid MS
Maria Nilsson, lektor och docent vid Karolinska Institutet i nära samarbete med S:t Eriks Ögonsjukhus, får 300 000 kronor från Ögonfonden.
Så kan solförmörkelse orsaka ögonskador
Hittills har sjukhuset inte konstaterat några ögonskador. Men vad kan hända om man tittar direkt mot solen?
Så ser du solförmörkelsen utan att skada ögonen – ögonläkare Gauti Jóhannesson svarar
Ögonläkare om hur du kan uppleva solförmörkelsen utan att riskera synen.