Glaukomforskning får anslag från Glaucoma Research Foundation
James Tribble, biträdande lektor vid Karolinska Institutet och S:t Eriks Ögonsjukhus, har beviljats 500 000 kronor från Glaucoma Research Foundation.
I detta ettåriga projekt ska James Tribble och hans medarbetare identifiera sätt att minska skadlig inflammation som kan uppstå i näthinnan när nervceller blir dysfunktionella och bryts ner vid glaukom. För att göra detta kommer de att använda befintliga läkemedel mot cancer för att utforska generna och signalerna som kontrollerar inflammationen för att se hur de reagerar på läkemedlen.
– På det här sättet kan vi lära oss mycket mer om inflammationen som uppstår vid glaukom och hur den kan dämpas. På sikt kan vi hitta nya läkemedel som kan vara till nytta för personer med glaukom, säger James Tribble.
Fler nyheter
Pete Williams tilldelas 2,4 miljoner från Hjärnfonden
Pete Williams tilldelas 2,4 miljoner från Hjärnfonden för sin forskning om hur nervceller kan skyddas vid ögonsjukdomar och neurodegenerativa sjukdomar.Sten Kjellström om ökad tillgänglighet, forskning och internationellt samarbete för S:t Eriks Ögonsjukhus
Sjukhusdirektör Sten Kjellström om vårens framsteg: bättre tillgänglighet, uppmärksammad forskning och stärkta internationella samarbetenÖgonveckan 2025 – något att se fram emot i höst
Den 14–17 oktober är det dags för Ögonveckan 2025 på S:t Eriks Ögonsjukhus – ett evenemang med fokus på ögonsjukvård och ögonforskning.