
Information om vårdvalsförändring 2026
Det finns vårdval inom ögonsjukvård som är uppdelat på nära 30 olika vårdgivare. Hälso- och sjukvårdsnämnden har beslutat att vårdvalet ska ersättas med upphandling av specialiserad ögonsjukvård under 2026.
Planen är att den upphandlade vården, som förväntas starta under andra halvåret 2026, ska bedrivas inom fem stora kliniker, som ska placeras över hela länet. Alla fem mottagningar ska bedriva vård inom ögonläkarmottagning, mottagning för ortoptisk verksamhet, ögonbottenfotografering för diabetiker, laserbehandling i ögats främre och bakre segment och kataraktkirugi.
Vad gäller när en klinik stänger?
Om du är patient hos en vårdvalsklinik som kommer att stänga ska du få information via din nuvarande vårdgivare om vilken klinik som tar över vården, via remiss.
Kontaktuppgifter till ögonkliniker
Här kan du hitta adresser och kontaktuppgifter till vårdaktörer med nuvarande avtal enligt vårdval Ögon på 1177:
Hitta vård - 1177(Extern länk)
- Uppdaterad: 4 december 2025