Färgkontrast:   
Textstorlek:   

Summary in English | Sök   

 
2003-03-31
Antalet kvinnliga ögonläkare ökar

Andelen kvinnor bland Sveriges 700 ögonläkare ökar stadigt.

Idag är över hälften av ögonläkarna kvinnor, vilket kan jämföras med 41 procent bland Sveriges samtliga läkare. Nära två av tre ögonläkare under 35 år är kvinnor.

– Ögonsjuksjukvård är en spännande kombination av medicin och kirurgi. Många unga kvinnliga läkare attraheras också av att vi inom ögonsjukvården inte har särskilt tung jourbelastning och att det går förhållandevis enkelt att arbeta deltid, säger Charlotta Zetterström, klinikchef på S:t Eriks Ögonsjukhus.

Idag finns cirka 700 verksamma ögonläkare i Sverige. S:t Eriks Ögonsjukhus är den största enskilda arbetsgivaren med 90 ögonläkare. I S:t Eriks styrelse är tre av fem styrelseledamöter kvinnor och bland klinikcheferna är en tredjedel kvinnor.
 Fakta: Sveriges Ögonläkarförening

De specialistområden som har högst andel kvinnliga läkare är barn- och ungdomspsykiatri, geriatrik och hud.

Bild med statistik över kvinnliga ögonläkare

För mer information, kontakta:

Charlotta Zetterström,  tel. 08-672 30 21,
e-post charlotta.zetterstrom@sankterik.se

Magnus Gjötterberg, medicinsk chef, tel. 08-672 32 11, e-post magnus.gjotterberg@sankterik.se



 


Skriv ut

Ansvarig för sidan
Magnus Gjötterberg
Docent, Senior Advisor